WordPress.com - Themes - Hew - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Main Accent
pt: Acentuação Principal

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

en: Archives
pt: Arquivos

en: Archives: %s
pt: Arquivo: %s

[ctx: post format archive title]
en: Chats
pt: Conversas

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt: Estados

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt: Citações

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt: Vídeos

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt: Imagens

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt: Apartes

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
pt: j \d\e F, Y

en: Day: %s
pt: Dia: %s

en: Month: %s
pt: Mês: %s

en: Year: %s
pt: Ano: %s

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Tag: %s
pt: Etiqueta: %s

en: Category: %s
pt: Categoria: %s

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Newer posts
pt: Artigos mais recentes

en: Older posts
pt: Artigos mais antigos

en: Posts navigation
pt: Navegação de artigos

[ctx: post date]
en: Posted on %s
pt: Publicado em %s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">diz:</span>

en: Page %s
pt: Página %s

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: lig.

en: Social Menu
pt: Menu Social

en: Primary Menu
pt: Menu primário

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt: Tema: %1$s por %2$s.

en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: A Semantic Personal Publishing Platform
pt: Uma Plataforma Semântica de Publicação Pessoal

en: All %s posts
pt: Todas as %s entradas

en: Edit
pt: Editar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Preparado para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários Mais Recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Mais Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Um pensamento sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s pensamentos sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Não foi possível encontrar essa página.
