WordPress.com - Themes - Hew - en to pt_BR translation catalogue (53 entries)

en: Main Accent
pt_BR: Cor principal

note: Description of the plugin/theme
en: Hew is a personal blog theme with distinct identity and a splash of colour! It's all about sharing your thoughts and experiences, and connecting with your readers via prominently placed social media links.
pt_BR: Hew é um tema para blogs pessoais com uma identidade distinta e um toque de cor! Compartilhe seus pensamentos e experiências e se conecte com seus leitores através de links de mídia social bem posicionados.

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa por: %s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

note: translators: 1: Taxonomy singular name, 2: Current taxonomy term
en: %1$s: %2$s
pt_BR: %1$s @ %2$s

en: Archives: %s
pt_BR: Arquivo: %s

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt_BR: Áudio

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt_BR: Status

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt_BR: Citações

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt_BR: Vídeos

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt_BR: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt_BR: Notas

en: Day: %s
pt_BR: Dia: %s

en: Month: %s
pt_BR: Mês: %s

en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

en: Category: %s
pt_BR: Categoria: %s

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de Posts

en: Newer posts
pt_BR: Posts mais recentes

en: Older posts
pt_BR: Posts antigos

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação de Posts

[ctx: post date]
en: Posted on %s
pt_BR: Publicado em %s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: O seu comentário aguarda moderação.

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: %s <span class="says">says:</span>
pt_BR: %s <span class="says">disse:</span>

en: Page %s
pt_BR: Página %s

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: em

en: Top Widget Area Four
pt_BR: Widget de topo 4

en: Top Widget Area Three
pt_BR: Widget de topo 3

en: Top Widget Area Two
pt_BR: Widget de topo 2

en: Top Widget Area One
pt_BR: Widget de topo 1

en: Social Menu
pt_BR: Menu social

en: Primary Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt_BR: Tema: %1$s por %2$s.

en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente mantido com %s

en: A Semantic Personal Publishing Platform
pt_BR: Uma plataforma de publicação pessoal semântica

en: All %s posts
pt_BR: Todos o conteúdo de tipo %s

en: Edit
pt_BR: Editar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não podemos encontrar o que você está procurando. Talvez pesquisar pode ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada Encontrado

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão desativados.

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de Comentários

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: Um comentário sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que não foi encontrado nada neste local. Que tal tentar uma busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Opa! Esta página não pode ser encontrada.
