WordPress.com - Themes - Hew - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Main Accent
id: Aksen Utama

en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

en: Archives
id: Arsip

en: Archives: %s
id: Arsip: %s

[ctx: post format archive title]
en: Chats
id: Obrolan

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
id: Status

[ctx: post format archive title]
en: Links
id: Tautan

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
id: Kutipan

[ctx: post format archive title]
en: Videos
id: Video

[ctx: post format archive title]
en: Images
id: Gambar

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
id: Galeri

[ctx: post format archive title]
en: Asides
id: Samping

en: Day: %s
id: Hari: %s

en: Month: %s
id: Bulan: %s

en: Year: %s
id: Tahun: %s

en: Author: %s
id: Penulis: %s

en: Tag: %s
id: Kaitkata: %s

en: Post navigation
id: Navigasi pos

en: Newer posts
id: Pos-pos Lebih Baru

en: Older posts
id: Pos-pos Lebih Lama

en: Posts navigation
id: Navigasi pos

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: %s <span class="says">says:</span>
id: %s <span class="says">berkata:</span>

en: Pingback:
id: Ping balik:

en: Page %s
id: Halaman %s

en: Widgets
id: Widget

en: Skip to content
id: Lanjut ke konten

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Droid Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

en: Social Menu
id: Menu sosial

en: Primary Menu
id: Menu Utama

en: Theme: %1$s by %2$s.
id: Tema: %1$s oleh %2$s.

en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga ditenagai oleh %s

en: A Semantic Personal Publishing Platform
id: Platform Penerbitan Semantik Pribadi

en: All %s posts
id: Semua %s tulisan

en: Edit
id: Sunting

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Rupanya kami tidak dapat menemukan apa yang Anda cari. Mungkin pencarian dapat membantu.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok dengan kata yang anda cari. Silahkan coba lagi dengan kata kunci yang lain

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
id: Sudah siap menerbitkan pos pertamamu? <a href="%1$s">Mulai di sini</a>.

en: Nothing Found
id: Tidak Menemukan Apa-apa

en: Pages:
id: Halaman:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Baca lebih lanjut <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer Comments &rarr;
id: Komentar Selanjutnya &rarr;

en: &larr; Older Comments
id: &larr; Komentar Sebelumnya

en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
id[0]: Satu pemikiran pada &ldquo;%2$s&rdquo;
id[1]: %1$s pemikiran pada &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
id: Sepertinya tidak ada apa pun di sini. Mungkin mau coba pencarian?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
id: Ups! Halaman itu tidak dapat ditemukan.
